Potisk textilu se řadí mezí tradiční a oblíbené prostředky propagace. Technologie potisku se liší dle složitosti motivu potisku a dle požadavků zákazníka na množství, kvalitu a cenu. Mezi základní metody potisku textilu patří sítotisk, transferový tisk, digitální tisk nebo flexo tisk (řezaná reklama).

 

Sítotisk

Přímý sítotisk je nejstarší a nejpoužívanější metoda využívaná zejména k potisku reklamního textilu a pracovních oděvů, např. pro umístění loga na tričkách, polokošilích, mikinách apod. Touto metodou se přes šablonu (síto) protlačuje barva přímo na textil, přičemž každá barva se nanáší zvlášť. Potisk je možný až 12ti přímými barvami, lze tedy tisknout i vícebarevné motivy Tisk přímo na textil zajišťuje dlouhou životnost a stálost barev. Sítotisk na textil se používá pro větší objemy zakázek v řádu stovek až tisíců kusů, při menší počtu kusů je potisk cenově nevýhodný. Potisk není vhodné použít pro umělé materiály, kde je riziko neuchycení barvy, technologie je určená především pro potisk bavlněných oděvů. Sítotisk je velmi odolný a vydrží i opakovaná praní, doporučuje se však praní při nižších teplotách a žehlení naruby.

 

Transferový potisk

Oproti sítotisku lze transferový potisk použít na různé materiály (i umělé), pro plnobarevné motivy, v případě složitějšího loga apod. Využívá se tedy v případě, že z důvodu materiálu nebo složitosti grafiky nelze použít potisk sítotiskem. Technologie je obdobná jako u sítotisku, avšak barvy se nenanáší přímo na textil ale na transferový papír, který se následně za vysoké teploty zažehlí do textilu. U transferového potisku musíme počítat se složitější předtiskovou přípravou a vyšší cenou, je tedy výhodný pro větší objem kusů. Transferový potisk je trvanlivý a stálobarevný, pro zachování životnosti se doporučuje potisk nežehlit a prát při nižších teplotách.

 

Digitální tisk

Přímý digitální potisk umožňuje tisk plnobarevné grafiky při malém počtu kusů textilu a bez složité předtiskové přípravy, jak je tomu u sítotisku. Technologií přímého digitálního tisku se na textil natiskne libovolná grafika bez omezení počtu barev. Cena je tedy u této technologie potisku nezávislá na počtu použitých barev. Další výhodou oproti sítotisku je možnost plnobarevného potisku nerovností na textilu (švy, kapsy apod.), což není u sítotisku možné. Digitální tisk je kvalitní a rychlý, přesto je jeho životnost kratší než u sítotisku. Textil se doporučuje prát při nižších teplotách a žehlit naruby.

 

Flexo tisk

Flexo potisk neboli řezaná reklama se provádí vyřezáním motivu z fólie na plotru, který se poté pod vysokou teplotou a tlakem zažehlí do textilu. Využívá se pro menší objemy textilu s jednoduchou nebo jednobarevnou grafikou a to již od jednoho kusu. Flexo potisk je velmi odolný, lze ho použít pro více zatěžovaný textil, např. pro potisk sportovních dresů. Potisk lze přežehlovat a prát při vyšších teplotách.